Viecha u Sedliaka na Obchodnej ulici je najstaršou dochovanou vinárňou v Bratislave. Už 60 rokov patrí medzi obľúbené miesta Bratislavčanov, ako aj známych osobností. Rast záujmu hlásia aj turisti hľadajúci autentické slovenské podniky s dochovanou dobovou atmosférou.

Bratislava, 2.11.2016
Viecha u Sedliaka je nepretržite otvorená od roku 1956. Založilo ju vtedajšie poľnohospodárske družstvo PD Vinohrady, ktoré z viníc neďaleko Bratislavy dodávalo svoje víno ako aj mäso. Podnik sa tak stal vychýreným miestom pre svoje „domáce“ víno, ako aj tradičnú slovenskú kuchyňu. Bolo to totiž jedno z mála miest, kde ste si v minulosti mohli kúpiť kvalitné víno a burčiak v Bratislave. Priamo totiž pod viechou je dvojpodlažná pivnica plná dobových drevených sudov z ktorých sa víno čerpalo. Viecha bola vyhľadávaným miesto medzi Bratislavčanmi, neraz ste tu mohli zazrieť aj známe osobnosti. Či už to bol Viliam Polónyi, František Zvarík, Heger, Ťapák, Huba, Króner a mnoho ďalších hercov a režisérov z neďalekej Novej scény. Dodnes sa tu stretávajú bývalí hokejisti bratislavského Slovana na čele s Jozefom Golonkom.

Posledná významnejšia rekonštrukcia podniku prebehla v 70. tych rokoch minulého storočia. Dobová autentická atmosféra viechy tak zostala zachovaná dodnes. Rovnako aj väčšina jedál z jedálneho lístka. „V poslednom období zaznamenávame rast záujmu u mladých ľudí, ktorí hľadajú niečo iné, netradičné s domácou atmosférou,“ konštatuje Ján Drobný, prevádzkar Viechy u Sedliaka. Často môžete vidieť v podniku aj turistov. Ich počet sa totiž neustále zvyšuje. „Turisti majú záujem o autentické miesta s originálnou slovenskou kuchyňou. Pizzu a hlasnú hudbu tak u nás nenájdete,“ konštatuje Ján Drobný.

Zaujímavosti o Vieche u Sedliaka:

  • Dom, kde sídli Viecha u Sedliaka bol postavený koncom 19.-teho storočia.
  • Ulica bola obývaná prevažne vinohradníkmi. „Viechové“ právo im umožňovalo predávať a podávať víno a aj drobné občerstvenie pod viechou – zelenými haluzami na drevenej tyči nad bránou.
  • Túto budovu kúpilo v roku 1952 vinohradnícke družstvo Vinorod (neskôr PD Vinohrady Bratislava) a v roku 1956 otvorilo svoju prvú viechu.
  • Obľúbené miesto pre viaceré známe osobnosti – Viliam Polónyi,
  • Pod podnikom sú dve podzemné podlažia s dobovými sudmi na víno
  • Logo vinárne je zo 70. tych rokov

© 2015-2018 Obchodná ulica a okolie o.z.

Sledujte nás: